Shop Про компанію Співпраця Спортивне харчування
Shop
Нутренд > Циклічні види спорту > Поради > Менструація і тренування

Менструація і тренування

Тренувальний процес пiд час жiночого циклу (спускаємось нижче поясу і говоримо про природу, а не стереотипи).

Присвячено жінкам-аматоркам та новачкам у видах спорту на витривалість і не тільки. Корисно тренерам чоловікам, які все ще думають, що дівчина не має фізичних особливостей у тренувальному процесі.

Мене звати Олександра Гришина, я тренерка з триатлону та бігу.

З 29 років життя  - 15 займаюся спортом професійно, а останні 6 - передаю свій досвід у власній тренерській діяльності. Основний напрямок -  тренування чоловіків. У моїй команді лише дві дівчини, яких я треную і мрію про той день, коли наберу групу дівчат новачків… І ми поринемо у світ бігу та триатлону, будемо говорити на всі теми табу і кайфувати від фізичної активності! Але зараз не про це.

Дуже часто я отримую у месенджерах такі дівочі питання:

- Сашо, скажи, а чи можна бігати в ЦІ дні?

- В мене болить живіт, а за планом тренування. Як ти ЦЕ переживаєш?

- А якщо місячні випадають на старт, що робити?

- Як повідомити тренеру чоловіку про свої ДНІ і чи потрібно це робити?

ЖІНОЧИЙ ЦИКЛ ОЧАМИ ДІВЧИНИ-ТРЕНЕРКИ (і спортсменки)

Природою жінкам закладено фізіологічно виношувати плід. І хто б не казали, що ми створені лише народжувати - цей час вже минув. Долання марафонів, айронменів нам під силу, і це далеко не все. Звісно, ми наповнені вічно живими гормонами, і наші менструальні цикли мають вплив на настрій/самопочуття/самовідчуття. І це не чергова відмазка. Природу жінки потрібно поважати. Як самій жінці, так і її оточенню.

Хлопці тренери! Грань між жахливим характером та неспокійним гормональним циклом дівчат дуже тонка, і якщо враховувати пару факторів... То майже будь-яку жінку стане набагато простіше зрозуміти, почавши з того, що народитись жінкою - не найліпша роль. Ще й у спорті.

Кожні 4 тижні в жіночому організмі відбувається цикл гормонального божевілля під назвою підготовка до зачаття та вагітності.

Беремо за приклад 28-денний цикл (це індивідуально, у когось 21, у когось 30 але суті не змінює) і вирушаємо у мандрівку в світ фізіології. Уявляємо: жінка готується виносити яйце...

Важливо в цьому процесі що? Щоб яйце зріло з чітко виділеною потребою. Давайте умовно розділимо жіночий цикл на дві фази:

1. Накопичувальна - від менструації до дня овуляції, де працює ФСГ (фолікулостимулюючий гормон);

2. Руйнівна (звільнення незаплідненої яйцеклітини) - від овуляції і до менструації (де працюють вже інші гормони).

Отже, організм готується виносити яйце для зачаття та вагітності (яка по суті є дуже довгим і ресурсомістким процесом вирощування нового тіла).

Якщо пояснювати це зі сторони обміну речовин та гормонів, то у першій фазі працює ФСГ (фолікулостимулюючий гормон). Гормон бойової діяльності, який, по суті, вирощує яйцеклітину. Це - анаболічна частина процесу (від слова анаболізм - посилення обміну речовин).

Що потрібно для якісного забезпечення цього процесу? Білок, жири, вітаміни... Це дуже затратно, вірно? Тому всю першу фазу у жіночого організму відбувається накопичення: їсти, спати, присутня легкість на підйом, I’m sexy and I know it! Організм готується до події - яйце зріє! І ми повинні забезпечити його ідеальне дозрівання. Тому перші два тижні циклу проходять в активному очікуванні. Життя прекрасне! А от на 14 день приходить той самий день події!

І якщо «принц» (сперматозоїд) знає, коли приходити… то треба приходити саме в цей день! Тому що відмови не буде! Природа, овуляція! Дівчина чекає.

Але… Не запліднив, одним словом.

І “принцеса” (яйцеклітина) помирає. Бо не доповз до неї “принц”... Стається трагедія на фізіологічному плані.

І, уявіть, тут тренер втискається в це зі своїм тренувальним планом і бажанням “піднавантажити”... або ж ви самі вирішили фіганути недитяче тренування. Куди? Навіщо?

Організм старався для іншого! І тут виявилось, що все, що робилось, створювалось, готувалось протягом 14 днів - нікому не потрібне. І організм жінки перемикається у наступну фазу - катаболічну (від слова руйнувати).

Катаболізм - це руйнування, звільнення від яйцеклітини, яка не знадобилась. Що коїться з обмінними процесами в цей час?

Чи існує ПМС? Чому хочеться то прибити, то любити?

Докладніше про цю трагедію розкажу у наступній частині.

© 2021, Олександра Гришина. При будь-якому використанні матеріалу зазначення його авторства та активне посилання на сайт Нутренд www.nutrend.com.ua (спортивне харчування в Україні) є обов"язковими.