Shop Про компанію Співпраця Спортивне харчування
Shop
Нутренд > Циклічні види спорту > Поради > Паратріатлон для спортсменів з ва…

Паратріатлон для спортсменів з вадами зору

Тріатлон - це олімпійський вид спорту (впроваджений у програму О. I. іще у Сіднеї 2000 року), що складається з безперервного триборства у вигляді 1500 м плавання, 40 км велосипедного етапу по шосе та бігу довжиною у 10 км (olympic distance).

Синергiя тандему: атлет (слабо/тотально незрячий) + гайд (супроводжуючий)

Паралімпійський тріатлон - це спорт вищих досягнень для спортсменів із різними вадами здоров"я. Дистанція вдвічі коротша за олімпійську: 0.75 - 20 - 5.

І мова зайде про тріатлон для слабозрячих або тотально незрячих атлетів. Здавалося б, як людина, що погано або взагалі не бачить, може долати тріатлон? За півроку в новiй для себе ролi гайда для слабозрячої тріатлетки Віти Олексюк зібрала до купи і даю відповіді на самі часті запитання. Поїхали!

1. Чому вас двоє?

Клас PTVI (спортсмени з вадами зору) поділений на B1 (тотально незрячі) та B2, B3 (слабозрячі). За правилами безпеки на змаганнях, спортсмену кожної групи класу необхідна людина для супроводу - гайд (супроводжуючий), який веде спортсмена по трасі дистанції. А взагалі, у житті дівчата ходять під руку/за руку, хлопці тримаються за плече гайда.

2. Хто такий гайд і яка його роль?

Гайд - це такий самий спортсмен, супроводжуючий незрячого/слабозрячого атлета на змаганнях (веде по дистанції, викладається фізично разом із атлетом). На тренуваннях разом зі спортсменом затаскує і контролює техніку, щоб спортсмену було хАрАшо, згідно робочого процесу, спланованого тренером.

3. Які дистанції у паралімпійському тріатлоні?

Дистанція одна, це спринт триатлон (половина олімпійського триатлону) - 750 м плавання, 20 км велогонки, 5 км бігу. А взагалі, спортсмен із гайдом можуть долати будь-які дистанції, якщо мають достатньо сил та наснаги - від спринту і до залізного триатлону. Від коротких забігів, запливів, заїздів - до марафонів. Але відбір на паралімпійські ігри виконується на єдиній дистанції - це спринт триатлон.

4. Як плаває спортсмен із гайдом?

За правилами, створеними часом і шляхами пошуку, як максимально спростити взаємодію атлет/гайд були впроваджені спеціальні "атрибути" для долання плавання і бігу - прив"язки, а також їх спеціальні характеристики. Прив"язки існуть двох видів: плавальна і бігова, вони різні. Плавальна поєднує спортсмена і гайда у воді. Така прив"язка має міжнародні стандарти і має бути не довша за 70 см.

Також має різні способи кріплення: - талія гайда і стегно атлета - стегно гайда і стегно атлета - щиколотка гайда і щиколотка атлета

Тип прив"язки для конкретної пари обирається за кількома параметрами:

- можливості спортсмена у воді;

- можливості гайда у воді;

- зручність використання обома згідно перших двох параметрів;

Якщо спортсмен має недостатньо сильне плавання, прив"язка допомагає сильному у плаванні гайду відчутно тягнути спортсмена (тип талія+стегно) При цьому фізично працюють на максимальних обертах як спортсмен так і гайд. Українські тандеми Закревський(спортсмен) /Король(гайд) , Олексюк(спортсмен) /Гришина(гайд),Варфоломєєв (спортсмен) /Вечканов(гайд) використовують саме такий тип.

5. Як проходите велоетап?

На шосейному тандемі. Це велосипед, на якому їдуть двоє людей, у випадку паратриатлону: - гайд (кермує велосипедом, перша позиція) - спортсмен (друга позиція) Крутять вати обидві позиції але гайд задає темп і дає вказівки, на які спортсмен реагує:

- віраж право/ліво, оп!

- поворот 90, поворот 180, оп!

- розкручуємо!

- готовий? Оп!

- відщолкуємся! Оп!

- права педаль/ліва вверх, оп!

- пий воду, можна!

- поліцейські, оп! (лежачі поліцейські, значить увага, тримати міцніше кермо, підняти п"яту точку з сідла)

Розмовляти на тандемi можна :) Окрім команд, необхідних по трасі, також можна додавати технічні вказівки, які стосуються роботи спортсмена (на тандемі розлагодженість роботи дуже відчувається гайдом і це можна намагатись коректувати голосом, надаючи вказівки. Можна анекдоти травить, історії, пісні співати. На то велосипед і тандем! Щоб на ньому - спєлісь!

6. Як долаєте бігову дистанцію?

Друга прив"язка атлет/гайд по міжнародних стандартах - бігова. Бувають таких типів:

- шнурок для кистей рук (ліва атлета, права гайда) що надає можливість бігти пліч-о-пліч;

- пояс на талії атлета і гайда, який поєднує шнурок (тип талія-талія)

Спортсмен знаходиться зправа, гайд зліва. Біг синхрониться нога в ногу (права нога атлета, ліва гайда одночасно торкаються і штовхаються підлоги і навпаки); Це злагоджена робота, принцип такий самий як на велосипеді: гайд озвучує атлету перешкоди по дорозі, вказує повороти, технічні помилки, позиції суперників.

7. Чи можна гайду тягнути (лідирувати) спортсмена на біговій дистанції?

У паратриатлоні існують правила, за якими гайд не може лідирувати спортсмена (виходити грудями вперед лінії грудей спортсмена) Для цього придумані спеціальні free leading zones (довжина 10-25 метрів) В основному такі зони розташовані перед поворотами, місточками, різними перешкодами на дорозі, де гайду потрібно вказати або намірено підтягнути спортсмена, щоб побігти у потрібну сторону або швидше здолати перешкоду.

8. Що таке фора?

За правилами змагань IPTU (international paratriathlon union) у класу PTVI B1 (тотально незрячі) фора перед класами слабозрячих (PTVI B2, B3) у хлопців: 3 хв 21 сек у дівчат: 3 хв 48 сек Це означає, що першими стартують атлети класу B1. А через 3.21 і 3.48 відповідно - класи B2 та B3. Фора додається до загального часу класів B2 і B3.

9. Чому на змаганнях на костюмах для триатлону у спортсмена є прізвище, а у гайда немає?

Тому що змагання з паратриатлону - це змагання паратриатлетів, а не гайдів (супроводжуючих) Тому завжди у парі у спортсмена є прізвище, а в усіх гайдів одноіменне прізвище - GUIDE. І лише спортсмен і тренер знають реальну силу і ціну цього "прізвища".

10. Чи може гайд бути професійним спортсменом?

Ні, не може. Щоб стати гайдом, триатлету потрібно витримати "карантин" 1 рік від виступів на стартах ITU (international triathlon union) або у категорії "PRO" у довгому триатлоні (якщо це пов"язано з професійною спеціалізацією гайда) Гайд самостійно може виступати на любительських змаганнях під своїм прізвищем:

- як атлет вікової категорії на івентах Ironman, Challenge Family, etc;

- брати участь у національних першостях;

- бути у складі національної збірної але не виїзджати на міжнародні змагання у складі збірної.

Це основні питання, які були почуті від людей за пiвроку. Дякую за передачу досвіду i знань, iнформативну пiдтримку головному тренеру України з паратріатлону - Роману Королю.

Якщо ви цікавитесь триатлоном і паратриатлоном і у вас виникли іще питання - звертайтеся! Веселий склад команди Capital Tri із радістю проведе вас у світ паратріатлону! Всіх цілуємо, любимо!

© 2019, Nutrend, автор Олександра Гришина. При будь-якому використанні матеріалу зазначення його авторства та активне посилання на сайт Нутренд www.nutrend.com.ua (спортивне харчування в Україні) є обов"язковими.